Bara av små ögonblick lever vi.
Så härligt livet kan vara. Ögonblicken kan träs på strå som smultron (tack Birgitta). Det gäller bara att se dem och leva där just då.
Mitt i blåsten och kylan på en skärgårdsö; så härligt det skulle vara med sol och värme… eller inte… det finns gott om härliga ögonblick ändå – kanske fler än om solen värmt på oss.
Det gäller att skärpa sig – hålla ögonen öppna.
Så kloka ord! Har själv precis insett att livet är för kort för att kastas bort. Ska försöka leva lite mer i nuet och ta vara på varje ögonblick. Det är svårt, men övning ger färdighet hoppas jag!
kram Anna
GillaGilla
Klok som en pudel när du skrev detta. Det gäller banne mig att skärpa sig så man inte missar ögonblicken. Det är detta som är livet, har jag hört. Kram.
GillaGilla
Jag hoppas att ”som en pudel” var en komplimang 🙂 Tackar för kommentar och så blev det en ytterligare en påminnelse till mig om att ta vara på ögonblicken.
GillaGilla